GREJANJE NA GAS

 NAJČEŠĆA PITANJA VEZANA ZA GAS I ODGOVORI

GREJANJE NA GAS

1.      Da li je oprema i grejanje na gas bezbedno?

DA. Sva oprema (makar ona kvalitetna, koju mi preporučujemo) je atestirana i predviđena isključivo za gasne sisteme. Svakako je bitno da se sve dobro isplanira, namontira i po uputsvu koristi.

Veoma je važno ko vrši ugradnju opreme – obavezo bi trebalo to da rade ljudi obučeni i licencirani za ove sisteme, sa iskustvom u radu sa gasom. Preporučuju se godišnji servisi u vidu pregleda gasne instalacije i samih aparata, čime se pre svega bezbednost diže na još viši nivo, kao i praćenje ispravnosti funkcionisanja kotlova, pa se postiže maksimalna efikasnost i produžuje im se vek.

 

2.      Da li se grejanje na gas isplati u finansijskom smislu kroz potrošnju, inicijalno ulaganje i gledano kroz komfor?

Zavisi sa čime i na koji način se poredi. Tako da možemo najlakše na sledeći način to uporediti

 

GAS ili loženje (drva, ugalj) – potrošnja, tj cena eksploatacije je viša kod grejanja na gas, zavisi od tipa objekta i sistema grejanja u istom, može da se svede i na isto ako se uračunaju svi troškovi oko prevoza, pripreme, loženja, odlaganja plus uloženo vreme. Komfor je daleko viši kod sistema na gas. Investicija je visa kod gasa ali se za uloženo dobiju daleko efikasniji, kvalitetniji i dugotrajniji uređaji.

 

GAS ili pelet ? GAS. Za istu investiciju dobijate uređaje na gas koji su najkvalitetniji na svetu i najviše efikasnosti dok na pelet kupite kotlove koji su daleko niže na lestvici kvaliteta, efikasnosti i komfora. Kotao na pelet koji se po kvalitetu, efikasnosti i komforu može uopšte porediti sa gasnim kotlom košta 7-8.000 eur pa naviše.  Komfor je daleko viši kod gasnih sistema, praktično zaboravljate na grejanje, a pritom možete imati i toplu sanitarnu vodu tokom cele godine na gas, što je dodatna ušteda bez većih ulaganja.

 

GAS ili toplotna pumpa ? Kod gasnih sistema ulaganje je niže, ali je eksploatacija skuplja. Komfor je praktično na istom nivou, grejanje i topla voda bez ikakvih obaveza, veoma efikasno, kod toplotnih pumpi efikasnije. Toplotne pumpe pružaju i mogućnost hlađenja, ali uz dodatne investicije. Ako je objekat dobro izolovan, podno grejanje, toplotna pumpa je poprilično efikasna, ali i kvalitetan kondezacioni gasni kotao tada radi u idealnim uslovima i isplativost ulaganja u toplotnu pumpu se dovodi u pitanje. Naš izbor bi bio toplotna pumpa, ali ulaganje kod gasog kotla sa uračunatom cenom priključka je 2-3 puta niže.

 

GAS ili gradsko grejanje ?   GAS. Sezona počinje i završava se kada god Vi to želite, plaćate tačno onoliko koliko trošite, kod dobro izolovanih objekta može biti i poprilično jeftinije. Trend rasta cena gradskog grejanja (negde i  2-3 puta, a biće svuda i to brže nego što se očekuje)  će dovesti do još veće isplativosti gasnih sistema. Komfor isti, pa čak i viši kod gasnih sistema, eksploatacija na strani gasa. Zaključak je jasan – GAS.

 

3.      Šta je to kondezacioni, a šta znači konvencionalni kotao na gas, kada izabrati koji tip uređaja i koliko je to zaista bitno?

 

  Gledajući kotao spolja praktično je teško otkriti bilo kakvu razliku između kondezacionog i konvencinalnog (običnog) gasnog kotla. Razlika se ogleda u principu funkcionisanja, što dovodi do razlike u efikasnosti. Ukratko, kod kondezacionog kotla se povratna cev iz sistema grejanja ''podgreva'' sa izduvnim gasovima kotla, i tako podgrejanja ulazi u kotao, na taj način ‘’izvlači’’ dodatnu energiju iz dimova, pothlađuje ih usled čega dolazi do kondezacije (odatle naziv kondezacioni kotlovi). Što je temperaturni režim sistema grejanja niži, veće je oduzimanje od dimova, samim tim i veća efikasnost. Tako da je za kondezacione kotlove idelan sistem podnog grejanja gde tempertaura polaznog voda ne prelazi 40 stepeni, povrtanog 35, ali takođe ima smisla itekako i na radijatorskim sistemima koji ne rade sa polaznom temperaturom iznad 60 stepeni, jer je povratna voda i dalje u ‘’režimu kondezacije’’. Kotlovi novije generacije rade prema spoljnoj temeperturi tako da će se kondezacija produžiti i kod radijatorskih sistema usled umanjivanja temperature polaza pri višim spoljnim temperaturama.

Dakle, kondezacioni gasni kotao bi u najvećem broju slučaja trebalo da bude prvi izbor, kod podnog grejanja, kod objekata većih od 100-120 m2, dobro izolovanih objekata.

Konvencionalni kotao, kod objekata manjih površina (kuće do 80-100 m2, stanovi..), kod nekih sistema gde se zahteva visoka temperatura vode, preko 65 stepeni i sl.

Postoji razlika u ceni uređaja, ali to prati kvalitet izrade, kondezacioni kotlovi su svakako kvalitetniji izrađeni, materijali, komponente, regulacije su na daleko višem nivou izrade, a razlika u ceni nije toliko izražena.

 

Izbor bi svakako bio kondezacioni gasni kotao, naravno osim u nekim situacija gde postoje posebni zahtevi.

 

Naravno da postoji i razlika u kvalitetu uređaja zavisno od proizvođača.

 

Od premijum uređaja tu su svakako VIESSMANN i VAILLANT , nemački proizvođači čiji kvalitet i ime jesu sinonim za gas i termotehničku opremu uopšte

 

FERROLI gasni kotlovi su uređaji koji su sjajan izbor po zaista pravom italijanskom kvalitetu i pristupačnijoj ceni.

 

To bila naša kratka preporuka.

 

Hvala na čitanju, za sva dodatna pitanja i informacije možete nam se obratiti bez ustručavanja.

Naš tim je spreman da odgovori na sva Vaša pitanja.

 

Iskustvo u gasnim sistemima preko 35 godina !!!

 

ELTEH-Termotehnika

Kosovska 125 , 12000 Požarevac

063 / 212 - 302

012 / 511 – 256

Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

www.elteh-termotehnika.rs

 

 

PODNO GREJANJE

PODNO GREJANJE

Zašto podno grejanje?

Zato što je podno grejanje  najzdraviji, najefikasniji, najpouzdaniji i najdugotrajniji 

sistem zagrevanja objekta

b_250_180_16777215_00_images_1-Rehau_podno_grejanje_zidno.jpg

     b_250_180_16777215_00_images_6.jpgb_250_180_16777215_00_images_Podno_grejanje_plastenika-2.jpg      

 

  

 

 

 

 

 

 

 

       

 

          Usled ravnomerne raspodele toplote po celokupoj površini grejanog prostora i najmanje razlike temperature između vazduha u prostoru  i grejnog tela ( u ovom slučaju poda), smanjuje se brzina strujanja vazduha i samim tim podizanje prašine i svih štetnih čestica.

         Nema neprijatnih zona, kao kod radijatorkih sistema, kada se u zoni oko radijatora oseća povišena temperatura, dok sa druge strane prostorije imate osećaj pothlađivanja, posebno sa strane spoljnih zidova.

         Kod dobro regulisanih sistema podnog grejanja, temperatura površine poda ne prelazi 28-30 stepeni, tako da ne može nikako škoditi zdravlju, a stvara se i veoma prijatan osećaj umerenog, ravnomernog isijavanja toplote, koja se i u visinskim zonama prostorije pravilno raspoređuje.

 

         Kada se sistemski kvalitetno uradi podno grejanje, sa kvalitetnom i preciznom regulacijom, najpoželjnije prema spoljnim uslovima, dobija se veoma efikasan sistem, koji u odnosu na radijatorski može mnogo uštedeti.

         U kombinaciji sa sevremenim uređajima, kao što su kvalitetne TOPLOTNE PUMPE, sa dobrom regulacijom takvi sistemi predstavljaju najjefikasniji sistem grejanja (moguće i hlađenje, preporučeno za prodajne, poslovne objekte).

 

         Ako je oprema koja se koristi pri izradi sistema zaista predviđena za tu namenu – kvalitetne cevi, stiropor odgovarjućih karakteristika, razdelnici, sabirnici, spojevi i ostala prateća oprema, podno grejnaje može nadživeti objekat. Što praktično znači da ne postoji održavanje, briga o zameni, dotrajalosti – radi se jednom i nikad više ! Zato se preporučuju sistemska rešenja, kod kojih su svi elementi predviđeni da traju i da su kompatibilni međusobno.

 

         Mi sa sigurnošću preporučujemo REHAU sistemsko podno grejanje – cevi koje nemaju konkurenciju u kvalitetu, vek trajanja u podu sigurno duži od veka trajanja objekta ( garantuje se vek cevi u podu preko 50 godina, ali je sigurno daleko duži), jedina cev koja se usled nekog mehaničkog oštećenja (ubušibvanje poda kod montaža pragova, kada, wc-šolja i sl.  – bilo je takvih slučajeva) može nastaviti u podu i da se daje garancija na nepropusnost spoja. Sav prateći materijal i oprema su predviđeni isključivo za ovu namenu i najvišeg su nivoa kvaliteta.

REHAU -  nemačko sistemko podno grejanje.

 

Podno grejanje se primenjuje kod gotovo svih dimenzija, tipova i namena objekata:

·      Stambeni - jednoporodični i višeporodični

·      Prodajni - maloprodaje, saloni automobila, nameštaja, keramike..itd

·      Poslovni - kancelarijaski , upravni, sale za sastanke..

·      Ugostiteljski - restorani, sale za proslave, kafići

·      Proizvodni, magacinski, servisi

·      Turistički - hoteli, bazeni, spa centri…

 

         Prvi korak ako razmišljate o ovom sistemu je planiranje pri izgradnji ili renoviranju objekta.

Potrebno je objekat pripremiti i isplanirati sve dalje korake  da bi se sve odradilo kvalitetno i bez propusta.

 

Za sva pitanja i informacije obratite se našem timu, koji ima mnogo iskustva sa ovim sistemima, na objektima o 50-10.000 m2 površina.

Imamo odgovor i rešenje za svaku potrebu objekta i želju korisnika

Za sve informacije obratite nam se bez ustručavanja.

 

+381 (0)63 212 302

Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

 

b_250_180_16777215_00_images_Podno_grejanje_rehau_varfionova2.jpg b_250_180_16777215_00_images_rehau-varionova-instalacijska-ploca.jpg  b_250_180_16777215_00_images_Podno_grejanje_rehau_varfionova_srce.jpg

Viessmann Aquahome omekšivač vode

STOP KAMENCU  !!!

za više informacija obratite se na :

Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

063 / 212 - 302

 

b_250_180_16777215_00_images_omeksivac_vode.jpgb_250_180_16777215_00_images_omeksivac_vode_tabela.jpgb_250_180_16777215_00_images_Omeksivac_vode_20N.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viessmann Aquahome je potpuno sklopljen uređaj - dizajniran za omekšavanje vode za domaćinstvo.

Uklanjanje kamenca iz sanitarne vode, mogućnost podešavanje žaljenog stepena tvrdoće - preporučena vrednost je 3-6 odH, u Srbiji veoma često u gradskom vodovodu  ta vrednost prelazi i 20 odH , dok je kod bumarskih sistema to još dramatičnije!

  Kućni aparati koji su u dodiru s vodom, kao što su: mašina za pranje/sušenje veša, mašina za pranje posuđa, bojleri,  kuvalo za vodu itd. će trajati duže i troškovi njihovog korišćenja su manji.

  Baterije, česme na svim točećim mestima su zaštićene od kamenca, nema prljavšine, otkazivanja, procurivanja i sl. i produžuje im se vek višestruko.

Šta se još dobija sa uređajem Aquahome? 

  • Kada, tuš i sanitarni elementi nisu pokriveni vodenim kamencom. 
  • Troškovi za sredstva za pranje i čišćenje (npr. deterdženti, omekšivači veša i slično) su niži i do 60%. Ujedno štitimo okolinu tako što koristimo manje ovakvih sredstava. 
  • Ušteda vremena, jer se mekom vodom lakše čisti. 
  • Tkanine su izdržljivije i ostaju duže živih boja. 
  • Koža je glatkija i zdravija. Osobe koje imaju problema sa kožom osećaju značajno poboljšanje pri korišćenju meke vode. 
  • Kosa je čistija, sjajnija i svilenkasta na dodir. 
  • Kućni aparati koji su u dodiru sa vodom (npr. veš-mašina ili sudo-mašina ili kotao za grejanje...) duže vremena s-u zaštićeni od kvarova, ukoliko rade sa mekom vodom.
  • Zaštita od pucanja cevi - u njima se ne taloži kamenac. 
  • Smanjenje troškova grejanja, zbog nižih troškova održavanja. 
  • Potrošnja struje je manja i za 10%. 

Troškovi Aquahome opreme se uz ove prednosti mogu vratiti za 2-4 godine. 

 

NOVA GENERACIJA toplotne pumpe Vitocal 200-S

NOVA GENERACIJA  -  TOPLOTNA PUMPA VAZDUH/VODA VIESSMANN Vitocal 200-S

 

NAJEFIKASNIJA I NAJTIŠA NA SVETSKOM TRŽIŠTU. MADE IN GERMANY !!!!

 b_250_180_16777215_00_images_200-222-1.jpgb_250_180_16777215_00_images_200-1.pngb_250_180_16777215_00_images_Vitocal_200-s_toplotna-pumpa_spoljna.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Zašto svi šapuću kada se nađu u blizini nove Viessmann toplotne pumpe?

Iz straha? Ili poštovanja?

Nova Vitocal 200-S je na sajmu ISH bila jedan od najslikanijih uređaja ovog velikog frankfurtskog dešavanja, iako je osim njenog očigledno sjajnog izgleda malo toga konkretnog o njoj procurilo u javnost.

Sada je već jasno da je "draženje" stručne publike imalo jako opravdanje. I ne-profesionalcima neke njene osobine zvuče neverovatno:

 

  • Sa 35 dB (decibela) spoljna jedinica ovog uređaja je ubedljivo najtiša na tržištu. Ilustracije radi, 35 dB je buka koju proizvodi kobra kada diše. (33 dB je buka kada kobra zadrži dah) :-) Zato svi šapuću u njenoj blizini - za vikom nema potrebe.
  • Ovo je uređaj kojem maksimalni kapacitet grejanja raste sa padom spoljne temperature. Za one koji nisu iz grejačke branše: ogromna većina toplotnih pumpi ovog tipa ima suprotnu narav: što je temperatura napolju niža, maksimalna snaga opada. Kod nove Vitocal 200-S kapacitet grejanja je veći na -7°C nego na +7°C. Ovo je big deal i baš ono što je potrebno za hladne balkanske zime.
  • Efikasnost za čistu peticu: COP (mera efikasnosti za toplotne pumpe) ide do 5,0. Automobilskim rečnikom, ova mašina troši 2,9 litara na 100km, iako ima motor od 200 konja.

Split vazduh/voda toplotne pumpe: 3,8: do16,0 kW (pri A–7/W35)

Niski pogonski troškovi zbog visoke COP-vrednosti (COP = Coecient of Performance) prema EN 14511: do 5,0 (A7/W35) i do 4,1 (A2/W35)

Posebno tiha zbog Advanced AcousticDesign (AAD), idealna za primenu kod kuća unizu

Visokokvalitetan proizvod i moderni, vanvremenski dizajn – Made in Germany

Maksimalna temperatura polaznog voda do 60°C

Unutrašnja jedinica sa visokoefikasnom cirkulacionom pumpom, kondenzatorom,

3-krakim preklopnim ventilom i regulacijom,

kod varijante za grejanje i hlađenje sa integrisanim električnim protočnim grejačem vode

Jednostavna za upotrebu Vitotronic regulacija sa punim tekstom i grafičkimprikazom

Grejanje i hlađenje u jednom uređaju preko revirzibilne izvedba.

 

COP-optimizovana kaskadna funkcija za do 5 Vitocal toplotnih pumpi

Upravljanje preko interneta i besplatnih aplikacija Vitotrol ,ViCare App i Vitoconnect

b_250_180_16777215_00_images_spoljna-presek.jpgb_250_180_16777215_00_images_unutrasnja-presek.jpg

 

TOPLOTNA PUMPA VAZDUH / VODA - najčešća pitanja:

    

1. Zašto se zove toplotna pumpa vazduh-voda ?

 

 - Zato što iz okoline uzimamo energiju VAZDUHA da bi smo zagrejali VODU u sistemu grejanja.

 

b_250_180_16777215_00_images_200-222-1.jpg

2. Zašto se toplotne pumpe Viessmann Vitocal 100/200/222-S nazivaju  split toplotne pumpe vazduh-voda ?
   

- Zato što se sastoje iz dve posebne jedinice.

Spoljašnje, u kojoj se nalazi kompresor, isparivač,  ekspanzioni ventil i

unutrašnje, u kojoj se nalazi kondenzator i kompletna automatika. Jedna i druga jedinica su međusobno spojene izolovanim bakarnim cevima,

kroz koje protiče fluid, u ovom slučaju freon R410A.

 

3. Koliko mogu da budu udaljene spoljašnja i unutrašnja jednica ?


- Rastojanje može da bude u zavisnosti od modela čak i do 30 m.

 

4. Da li toplotna pumpa vazduh-voda može da radi kad je napolju minus ?

- Naravno.

Kvalitetna toplotna pumpa vazduh-voda može da radi do ekstremno niskih spoljašnjih temperatura i do ispod  -25 C

 

5. Da li Viessmann toplotna pumpa vazduh-voda ima neko dodatno rešenje kao ispomoć pri niskim temperaturama ?

 

- Da. Viessmann toplotna pumpa vazduh-voda u sebi ima ugrađen elektro grejač, kome toplotna pumpa daje komandu da se upali kako bi se pokrile potrebe za grejanjem i na niskim temperaturama. Takodje, postoji mogućnost da na tim niskim temperaturama toplotna pumpa da komandu za paljenje nekog drugog uređaja (gasnog, naftnog ili el.kotla...).

 

6. Da li toplotna pumpa može da greje sanitarnu vodu ?


- Da. Ovo je standardna mogućnost kod svih Viessmann toplotnih pumpi. Priprema sanitarne vode se vrši automatski i 3-4 puta je jeftinija u zimskom, a u letnjem periodu priprema tople potrošne vode je i do 10 puta efikasnija nego kod klasičnog načina zagrevanja pomoću električnih bojlera. Model 222-s ima integrisani bojler zapremine 210 litara. U tom slučaju je solarni sistem za zagrevanje sanitarne vode praktično neisplativ.

 

7. Da li je toplotna pumpa vazduh-voda zahtevna po pitanju montaže i posebnih uslova po postavljanju ?


- Ne. Ovaj uređaj nema nikakvih posebnih zahteva za postavljanje i može da se postavi skoro na svakom mestu. Spoljna jedinica se ili kači na spoljni zid Vaše kuće ili postavlja na tlo. Montaža celokupnog sistema je izuzetno jednostavna i može da se uz iskusnu i stručnu ekipu obavi za 1 do 2 dana.

 

8. Kakvi su zahtevi/troškovi po pitanju održavanja toplotne pumpe vazduh/voda ?

 

- Neki ''ozbiljan'' servis i održavanje praktično ne postoje, ali bi se pred svaku grejnu sezonu preporučuje pregled uređaja od strane stručnog lica. Na taj način se može

blagovremeno uočiti možda neka anomalija u funkcionisanju sistema, prepoznati neka greška koja se može ukloniti ili prepodesiti uređaj u cilju efikasnijeg rada.

Pregled sa hidraulične strane, čišćenje hvatača nečistoće, pregled pritiska u sistemu grejanja, eventualno pranje spoljne jedinice (kao pri servisu klasičnih klima uređaja)

su deo takvog jednog pregleda i pripremanja za narednu grejnau sezonu.

 

ZA VIŠE INFORMACIJA MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA :

+381 63 212 302

+381 63 359 963

Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

b_250_180_16777215_00_images_spoljna-presek.jpgb_250_180_16777215_00_images_unutrasnja-presek.jpgb_250_180_16777215_00_images_toplotne_pumpe_vazduh_vaz-vod.jpgb_250_180_16777215_00_images_Vitocal_200_spoljna_jedinica_toplotna_pumpa.jpg

 

 

PRATITE NAS NA:

BRENDOVI: